Sign In Forgot Password

Rabbi David Sutton's Weekly Class

Rabbi David Sutton's Weekly Class - Self Control - The Marshmallow Test

http://www.learntorah.com/lt-shiur-details.aspx?id=9331

1.

ספר בראשית פרק כב –(ח) וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אלקים יִרְאֶה לּוֹ הַשֶּׂה לְעֹלָה בְּנִי וַיֵּלְכוּ שְׁנֵיהֶם יַחְדָּוט) וַיָּבֹאוּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אָמַר לוֹ הָאלקים וַיִּבֶן שָׁם אַבְרָהָם אֶת הַמִּזְבֵּחַ וַיַּעֲרֹךְ אֶת הָעֵצִים וַיַּעֲקֹד אֶת יִצְחָק בְּנוֹ וַיָּשֶׂם אֹתוֹ עַל הַמִּזְבֵּחַ מִמַּעַל לָעֵצִים:

(י) וַיִּשְׁלַח אַבְרָהָם אֶת יָדוֹ וַיִּקַּח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת לִשְׁחֹט אֶת בְּנוֹיא) וַיִּקְרָא אֵלָיו מַלְאַךְ יְדֹוָד מִן הַשָּׁמַיִם וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אַבְרָהָם וַיֹּאמֶר הִנֵּנִייב) וַיֹּאמֶר אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָה כִּי עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי יְרֵא אלקים אַתָּה וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ מִמֶּנִּי:

(יג) וַיִּשָּׂא אַבְרָהָם אֶת עֵינָיו וַיַּרְא וְהִנֵּה אַיִל אַחַר נֶאֱחַז בַּסְּבַךְ בְּקַרְנָיו וַיֵּלֶךְ אַבְרָהָם וַיִּקַּח אֶת הָאַיִל וַיַּעֲלֵהוּ לְעֹלָה תַּחַת בְּנוֹיד) וַיִּקְרָא אַבְרָהָם שֵׁם הַמָּקוֹם הַהוּא יְדֹוָד יִרְאֶה אֲשֶׁר יֵאָמֵר הַיּוֹם בְּהַר יְדֹוָד יֵרָאֶהטו) וַיִּקְרָא מַלְאַךְ יְדֹוָד אֶל אַבְרָהָם שֵׁנִית מִן הַשָּׁמָיִםטז) וַיֹּאמֶר בִּי נִשְׁבַּעְתִּי נְאֻם יְדֹוָד כִּי יַעַן אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידֶךָיז) כִּי בָרֵךְ אֲבָרֶכְךָ וְהַרְבָּה אַרְבֶּה אֶת זַרְעֲךָ כְּכוֹכְבֵי הַשָּׁמַיִם וְכַחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם וְיִרַשׁ זַרְעֲךָ אֵת שַׁעַר אֹיְבָיויח) וְהִתְבָּרֲכוּ בְזַרְעֲךָ כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ עֵקֶב אֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ בְּקֹלִי:

2.

 ב'טור' בהלכות ראש חדש  (אורח חיים סימן תיז) הכותב: "ושמעתי מאחי הר"י טעם לדבר לפי שהמועדים נתקנו כנגד אבות; פסח כנגד אברהם, דכתיב (בראשית יח) "לושי ועשי עוגות", ופסח היה. שבועות כנגד יצחק, שתקיעת שופר של מתן תורה היה בשופר מאילו של יצחק. סוכות כנגד יעקב דכתיב (בראשית לד) "ולמקנהו עשה סוכות".

3.

ספר שמות פרק יט –(יב) וְהִגְבַּלְתָּ אֶת הָעָם סָבִיב לֵאמֹר הִשָּׁמְרוּ לָכֶם עֲלוֹת בָּהָר וּנְגֹעַ בְּקָצֵהוּ כָּל הַנֹּגֵעַ בָּהָר מוֹת יוּמָתיג) לֹא תִגַּע בּוֹ יָד כִּי סָקוֹל יִסָּקֵל אוֹ יָרֹה יִיָּרֶה אִם בְּהֵמָה אִם אִישׁ לֹא יִחְיֶה בִּמְשֹׁךְ הַיֹּבֵל הֵמָּה יַעֲלוּ בָהָר:

 רש"י –במשוך היבל – כשימשוך היובל קול ארוך הוא סימן סלוק שכינה והפסקת הקול וכיון שאסתלק הם רשאין לעלות: היבל – הוא שופר של איל שכן בערביא קורין לדכרא יובלא ושופר של אילו של יצחק היה:

4.

  רבינו בחיי על שמות פרק יט פסוק יג -משוך היובל - על דרך הפשט כשימשוך היובל קול ארוך הוא סימן סילוק השכינה והפסקת הקול. היובל הוא שופר של איל ושופר של אילו של יצחק היה, כן פירש רש"י ז"ל. וכוונתו לומר כי אע"פ שהאיל הוקרב עולה ועולה כולה כליל החזירו הקב"ה להויתו הראשונה, וכן דרשו רבותינו ז"ל בפרקי רבי אליעזר רבי חנינא בן דוסא אומר איל שנברא בין השמשות לא יצא ממנו דבר לבטלה  אפרו  של איל הוא יסוד של המזבח הפנימי, גידיו של איל אלו י' נימין של כנור שהיה דוד מנגן בהם, עורו של איל הוא אזור מתניו של אליהו זכור לטוב שנאמר (מלכים ב א) ויאמרו אליו איש בעל שער ואזור עור אזור במתניו ויאמר אליה התשבי הוא. וקרנו של איל קרן שמאל הוא הנשמע בהר סיני שנאמר ויהי קול השופר הולך וגו', קרן ימין שהוא גדול משל שמאל הוא שעתיד לתקוע בו לעתיד לבא שנאמר (ישעיה כז) והיה ביום ההוא יתקע בשופר גדול, ע"כ.  

 

5.

  ספר שיר השירים פרק ב –(ז) הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם בְּנוֹת יְרוּשָׁלַם בִּצְבָאוֹת אוֹ בְּאַיְלוֹת הַשָּׂדֶה אִם תָּעִירוּ וְאִם תְּעוֹרְרוּ אֶת הָאַהֲבָה עַד שֶׁתֶּחְפָּץ:

6.

  הקדושת לוי, על פי דברי רמב"ן שפירש את הפסוק (שה"ש ב, ז) "אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ". ופירש שכשמגיע לאדם איזה התעוררות של יראה ואהבה להבורא ברוך הוא, אזי תכף ומיד יראה לעשות לה כלי.שיעשה איזה מצוה כמו נתינת צדקה או ללמוד וכדו'. כי ידוע שהתעוררות הבאה אל האדם בפתע פתאום הוא אור הנשפע עליו מלמעלה ונקרא בחינת נשמה, אזי צריך האדם להלבישה בגוף בכדי שיהיה לה חיזוק ובסיס שלא יהיה מטה חס ושלום כידוע למביני מדע. וזה פרוש הפסוק "אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ", כי חפץ הוא מלשון כלי, דהינו ההתעוררות ההוא שבאה אל האדם צריך תיכף ומיד כלי, וזהו "עד שתחפץ".והנה בשעת מתן תורה שהיה בודאי לישראל התעוררות גדולה, ולא היה להם עדיין שום מצוה לעשות כלי להתעוררות, הם השתמשו במצות הגבלה שהזהיר משה רבינו שלא ליגע בהר. וממצוה הזו עשו כלי להתעוררות, ועל שם זה נקרא: עצרת.

7.

ספר שמות פרק יט – (טז) וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיֹת הַבֹּקֶר וַיְהִי קֹלֹת וּבְרָקִים וְעָנָן כָּבֵד עַל הָהָר וְקֹל שֹׁפָר חָזָק מְאֹד וַיֶּחֱרַד כָּל הָעָם אֲשֶׁר בַּמַּחֲנֶה:

 

ספר שמות פרק כ –(טו) וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק:

 8.

  ספר במדבר פרק כח -(יז) וּבַחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַזֶּה חָג שִׁבְעַת יָמִים מַצּוֹת יֵאָכֵל:(יח) בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן מִקְרָא קֹדֶשׁ כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ:(יט) וְהִקְרַבְתֶּם אִשֶּׁה עֹלָה לַידֹוָד פָּרִים בְּנֵי בָקָר שְׁנַיִם וְאַיִל אֶחָד וְשִׁבְעָה כְבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה תְּמִימִם יִהְיוּ לָכֶם:(כ) וּמִנְחָתָם סֹלֶת בְּלוּלָה בַשָּׁמֶן שְׁלשָׁה עֶשְׂרֹנִים לַפָּר וּשְׁנֵי עֶשְׂרֹנִים לָאַיִל תַּעֲשׂוּ:(כא) עִשָּׂרוֹן עִשָּׂרוֹן תַּעֲשֶׂה לַכֶּבֶשׂ הָאֶחָד לְשִׁבְעַת הַכְּבָשִׂים:(כב) וּשְׂעִיר חַטָּאת אֶחָד לְכַפֵּר עֲלֵיכֶם:(כג) מִלְּבַד עֹלַת הַבֹּקֶר אֲשֶׁר לְעֹלַת הַתָּמִיד תַּעֲשׂוּ אֶת אֵלֶּה:(כד) כָּאֵלֶּה תַּעֲשׂוּ לַיּוֹם שִׁבְעַת יָמִים לֶחֶם אִשֵּׁה רֵיחַ נִיחֹחַ לַידֹוָד עַל עוֹלַת הַתָּמִיד יֵעָשֶׂה וְנִסְכּוֹ:(כה) וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ:

(כו) וּבְיוֹם הַבִּכּוּרִים בְּהַקְרִיבְכֶם מִנְחָה חֲדָשָׁה לַידֹוָד בְּשָׁבֻעֹתֵיכֶם מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ:(כז) וְהִקְרַבְתֶּם עוֹלָה לְרֵיחַ נִיחֹחַ לַידֹוָד פָּרִים בְּנֵי בָקָר שְׁנַיִם אַיִל אֶחָד שִׁבְעָה כְבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה:(כח) וּמִנְחָתָם סֹלֶת בְּלוּלָה בַשָּׁמֶן שְׁלשָׁה עֶשְׂרֹנִים לַפָּר הָאֶחָד שְׁנֵי עֶשְׂרֹנִים לָאַיִל הָאֶחָד:(כט) עִשָּׂרוֹן עִשָּׂרוֹן לַכֶּבֶשׂ הָאֶחָד לְשִׁבְעַת הַכְּבָשִׂים:(ל) שְׂעִיר עִזִּים אֶחָד לְכַפֵּר עֲלֵיכֶם:(לא) מִלְּבַד עֹלַת הַתָּמִיד וּמִנְחָתוֹ תַּעֲשׂוּ תְּמִימִם יִהְיוּ לָכֶם וְנִסְכֵּיהֶם:

 9.

ירושלמי  מסכת ראש השנה דף כא.-ר' משרשיא בשם ר' אידי בכל הקרבנות כתיב חטא ובעצרת אין כתיב חטא אמר להן הקב"ה מכיון שקיבלתם עליכם עול תורה מעלה אני עליכם כאילו לא חטאתם מימיכם:

 10.

   והרי זה דומה ל'גולם ' שנכנס לבניין גבוה מאה קומות ונכנס לתוך המעלית   אולם לא עשה שום פעולה, ולא לחץ על הכפתור במעלית להפעילה שתובילנו למחוז חפצו, כעבור זמן מועט כבו האורות במעלית, מיד הבין גולם זה ללחוץ על כפתור קריאת ההצלה, לאחר שבאו לחלצו שאלוהו מדוע לא לחצת על הכפתור, השיב להם, חשבתי בעצמי וכי בכוחי להגביה את המעלית בלחיצת כפתור אחד עד גובה של מאה קומות הבניין, אלא וודאי, שיש כאן חכמות גדולות, אם כן מה לי להתערב ולעשות מעשה, מוטב שאשאר במחשבותי ורצוני לעלות, וממילא אגיע למחוז חפצי... על דרך זה , ייאמר לדידן, האומר בליבו מה בצע בקבלה קטנה, וכי על ידי זה אעלה מעלות רמות, אך טעות גדולה בידיו , שאם יישאר כאותו שוטה באפס מעש – לא יעלה ולא יבוא לשום דרגה, ואדרבה בתוך זמן קצר יחשך עליו כל האור לגמרי, עד שיצטרך להזעיק את ההצלה .  

11.

תענית דף ח:   בימי רבי זירא גזור גזרה וגזור דלא למיתב בתעניתא אמר להו רבי זירא נקבליה עילוון ולכי בטיל הגזירה ליתביה אמרי ליה מנא לך הא אמר להו דכתיב ויאמר אלי אל תירא דניאל כי מן היום הראשון אשר נתת את לבך להבין ולהתענות לפני אלהיך נשמעו דבריך :

12.

  מעשה באחד ששפך צערו בפני המשגיח הגאון רבי יחזקאל לעוינשטיין זצ"ל על שלא זכה לזש "ק, יעץ לו הגר"י שיקבל על עצמו ללמוד סדר מוסר בכל יום במשך עשר דקות, הלה קיבל על עצמו ומיד נושע בס "ד. לפליאת מקורביו הסביר המשגיח כי אין כאן שום 'מופת', אלא בשעה שאדם מקבל על עצמו 'קבלה טובה ' הרי 'פנים חדשות' באו לכאן, ואם נגזרה גזירה על אדם פלוני, לא על האדם החדש נגזרה הגזירה . 

13.

  . ובזה פירשו בשם ה'חתם סופר' מה שנאמר  כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך ולא תשים דמים בביתך כי יפול הנופל ממנו ', גגך מרמז על עליית האדם בקבלות טובות, והזהירה תורה – ועשית מעקה – 'גדר' על קבלותיו , שלא לקבל קבלות גדולות מידי, כי יפול הנופל ממנו, שלא יוכל לעמוד בהם , ובודאי סופו שיפול מהם .

14.

סיפר המשגיח רבי מאיר חדש זצ"ל , שבהיותו בישיבה בעיה"ק חברון בשנת תרפ "ט, היה אז הטבח האכזרי שערכו הערביים ימ "ש בתלמידי הישיבה הי"ד, ואף הוא היה בין הבחורים , והשכיב עצמו בין ערימת המתים והשים עצמו כמת, ועל ידי זה ניצל מידי הישמעאלים. ולגודל פחדו פן יבחינו בו, ויראו שעדנו חי, קיבל על עצמו במחשבתו קבלות גדולות לכל חייו, אך תוך כדי מנוסתו אחר כך למקום מחבוא כבר הוריד מעל עצמו כמעט את כל הקבלות... כי אכן אין ערך לקבלות יותר מפי יכולתו , שהרי אין יכול לקיימם.

15.

 וכבר היה מעשה, באחד שהיה הולך ל'שיעורים' אצל מומחה לדיאטה בעבור שחשב כי נחוץ לו להוריד מעודף משקלו, בשיעורים אלו היה שומע הדרכות למיניהם – מה יאכל ואיך יאכל , כמה יאכל ומתי יאכל . יהודי זה 'גבאי' היה בבית מדרש גדול בעירו , מנהג היה בבית מדרשו לערוך קידושא רבה ביום חג השבועות במאכלי חלב שכל אחד מהמתפללים היה מביא מביתו בערב יו"ט , ומתפקידו כגבאי, היה מסדרם בפרידז 'עדער שיהא דבר דבור על אופניו, כל מזונות בכבוד הראוי לו , ובמקומו הראוי לו . בתוך כדי עבודתו ובהריחו את כל ה ... נזכר הגבאי שלמעשה זה כמה שעות לא בא דבר מאכל לפיו וכו ' וכו ', וכבר נטל הסכין לכבד את עצמו ב'חתיכה בראויה להתכבד' כראוי לגבאי 'נכבד' כמוהו , אבל מיד נזכר  המורה לדיאטה  ומשיעורים הכלליים ששמע ממנו, אבל מצד שני הרי רעבונו גובר עליו , תוך כדי כך נטל הטעלפון  לידו ודיבר עם המורה ..... אחר זמן כשב"ה הצליח הלה להוריד מעל עצמו משקל גדול של עשרה קילו , שבחו המורה בפני שאר התלמידים , ואף הוסיף לשבח את התלמיד כי בבוא נסיון לידו באותו 'ערב שבועות' קשה , ..... נענה התלמיד ואמר, , וכי יש בכל 'שיחות' הללו איזה מקום לעצור אדם בעד תאוותו , כח זה ניתן לנו רק בתורתנו הקדושה , ברם , אף אחר ששמע את כל 'שיחת המוסר' עדיין לא נרגעה רוחו, בלית ברירה נטל לעצמו חתיכת בשר  ) קטנה, ובזה תמה ונשלמה כל המערכה. וברגע שטעמתי טעימת מה מהבשר מי ד שקטה רוחי, ושכחתי מכל רעבוני... לדידן ייאמר, כי 'קבלה' אשר אנו מקבלים על עצמנו, צריכה להדמות ל 'חתיכת בשר' קטנה זו, שהעמידתו כעומד בפני כותל עבה שאין בידו להזיזו בשום פנים ואופן.  

16.

Renowned psychologist Walter Mischel, designer of the famous Marshmallow Test, explains what self-control is and how to master it.

A child is presented with a marshmallow and given a choice: Eat this one now, or wait and enjoy two later. What will she do? And what are the implications for her behavior later in life?

The world’s leading expert on self-control, Walter Mischel has proven that the ability to delay gratification is critical for a successful life, predicting higher SAT scores, better social and cognitive functioning, a healthier lifestyle and a greater sense of self-worth. But is willpower prewired, or can it be taught?

In The Marshmallow Test, Mischel explains how self-control can be mastered and applied to challenges in everyday life―from weight control to quitting smoking, overcoming heartbreak, making major decisions, and planning for retirement. With profound implications for the choices we make in parenting, education, public policy and self-care, The Marshmallow Test will change the way you think about who we are and what we can be

17.

  ספר שיר השירים פרק ז -(ג) שָׁרְרֵךְ אַגַּן הַסַּהַר אַל יֶחְסַר הַמָּזֶג בִּטְנֵךְ עֲרֵמַת חִטִּים סוּגָה בַּשּׁוֹשַׁנִּים:

 

 רש"י -ושנים - גדורה ומסוייגת בגדר שושני' די לה בגדר קל ואין אחד מכם פורץ בו ליכנ' הרי חתן נכנס לחופה לבו מגעגעת לחופ' ולחיבת חתוניו בא ליזקק לה אמר' לו טיפת דם כחרדל ראיתי הרי הופך פניו לצד אחר ולא נשכו נחש ולא עקרב עוקצו הרי שהוא עובר בדרך ראה בכורות בראשי התאני' פשט ידו ליטול אומרים לו של ישראל הם הוא מושך ידו מפני הגזל הרי סוגה בשושנים:

 

18.

  מסכת סנהדרין דף לז. – בשושנים שאפילו כסוגה של שושנים לא יפרצו בהן פרצות והיינו דאמר ליה ההוא מינא לרב כהנא אמריתו נדה שרי לייחודי בהדי גברא אפשר אש בנעורת ואינה מהבהבת אמר ליה התורה העידה עלינו סוגה בשושנים שאפילו כסוגה בשושנים לא יפרצו בהן פרצות  .

19.

סוגה בשושנים - גדורה בשושנים, כלומר באזהרה קלה ובהבדלה מועטת הם נפרשין מן העבירה ואין צריך גדר אבנים להפסיקן, שאפילו אין רחוקין מן העבירה אלא גדר שושנים מפסיק ביניהם לא יפרצו בה פרצות הגדר:

20.

  רמב"ם יד החזקה – הלכות תשובה פרק ז –(ו) גדולה תשובה שמקרבת את האדם לשכינה שנאמר שובה ישראל עד ה' אלהיך ונאמר ולא שבתם עדי נאם ה' ונאמר אם תשוב ישראל נאם ה' אלי תשוב כלומר אם תחזור בתשובה בי תדבק התשובה מקרבת את הרחוקים אמש היה זה שנאוי לפני המקום משוקץ ומרוחק ותועבה והיום הוא אהוב ונחמד קרוב וידיד וכן אתה מוצא שבלשון שהקב"ה מרחיק החוטאים בה מקרב את השבים בין יחיד בין רבים שנאמר והיה במקום אשר יאמר להם לא עמי אתם יאמר להם בני אל חי ונאמר ביכניהו ברשעתו כתוב את האיש הזה ערירי גבר לא יצלח בימיו אם יהיה כניהו בן יהויקים מלך יהודה חותם על יד ימיני וגו' וכיון ששב בגלותו נאמר בזרובבל בנו ביום ההוא נאם ה' צבאות אקחך זרובבל בן שאלתיאל עבדי נאם ה' ושמתיך כחותם:

 21.

מדרש רבה ויקרא פרשה יט פסקה ו -  וכיצד שלשלוה לו ר' שבתי אמר דרך קנקלין שלשלוה לו ורבנן אמרי פתחו המעזיבה ושלשלוה לו כיון שבא להזקק לה אמרה כשושנה אדומה ראיתי פרש ממנה מיד הלכה וספרה וטהרה וטבלה אמר לו הקב"ה בירושלים לא קיימתם מצות זיבה ועתה אתם מקיימין ...... א"ר שבתי לא זז משם עד שמחל לו הקב"ה על כל עונותיו על אותה שעה אמר (שיר ד) כלך יפה רעיתי ומום אין בך יצתה בת קול ואמרה להם (ירמיה ג) שובו בנים שובבים ארפא משובותיכם:

 22.

  מדרש רבה בראשית פרשה פז פסקה ו - ולא שמע אליה אפילו בשכיבה בלא תשמיש מטרונא שאלה את ר' יוסי אמרה לו אפשר יוסף בן שבע עשרה שנה היה עומד בכל חומאו והיה עושה הדבר הזה הוציא לפניה ספר בראשית והתחיל קורא לפניה מעשה ראובן ובלהה מעשה יהודה ותמר אמר לה מה אם אלו שהם גדולים וברשות אביהן לא כסה עליהם הכתוב זה שהוא קטן וברשות עצמו עאכ"ו:

23.

Siegmund Breitbart (22 February 1893 – 12 October 1925)   was a Polish-born circus performer, vaudeville strongman and Jewish folklore hero. He was known as the “Strongest Man in the World”  .

Breitbart performed extensively in Europe and America touring with the Circus Busch using a strength act themed to fit his former background as a blacksmith. He bent iron bars around his arm in floral patterns, bit through iron chains or tore them apart, and even broke horseshoes in half. As a showman, Breitbart feats also included holding back two whipped horses, pulling a wagon-load of people with his teeth and supporting enormous weights, such as automobiles loaded with up to 10 passengers, while lying on his back. Stones would be broken by sledgehammers on his chest. He also lifted a baby elephant, and while holding on to the elephant, he climbed a ladder and held a locomotive wheel by rope in his teeth while three men were suspended from the wheel.

Breitbart took one of the most popular feats among the strongmen of the era and made it part of his act. During The Tomb of Hercules, a bridge was built across his chest and heavy animals such as a bull, or an elephant, were paraded over the boards. But Breitbart took it a step further, he would support a motordrome on his chest while two men chased each other on motorcycles inside.

 Breitbart died eight weeks after he accidentally hurt himself during a strongman demonstration in Germany. He was stabbed in the knee by a spike he drove through five 1-inch-thick (25 mm) oak boards using only his bare hands. The wound became infected, which led to fatal blood poisoning. Although he endured 10 operations in which both legs were amputated, the infection was too severe. Breitbart died in October 1925

24.

   מסכת עבודה זרה דף ע. -האמר (  לי איסור גיורא כי הוינן בארמיותן אמרינן יהודאי לא מנטרי שבתא דאי מנטרי שבתא כמה כיסי קא משתכחי בשוקא:

25.

  מדרש רבה בראשית פרשה כא פסקה ז –דרש רבי יהודה בן פדייא מי יגלה עפר מעיניך אדם הראשון שלא יכולת לעמוד בצווי אפי' שעה אחת והרי בניך ממתינין לערלה ג' שנים שנאמר (ויקרא יט) שלש שנים יהיה לכם ערלים לא יאכל:

26.

 מדרש רבה ויקרא פרשה א פסקה א -גבורי כח עושי דברו במה הכתוב מדבר א"ר יצחק בשומרי שביעית הכתוב מדבר בנוהג שבעולם אדם עושה מצוה ליום א' לשבת אחת לחודש א' שמא לשאר ימות השנה ודין חמי חקליה ביירה כרמיה ביירה ויהבי ארנונא ושתיק יש לך גבור גדול מזה וא"ת אינו מדבר בשומרי שביעית נאמר כאן עושי דברו ונאמר להלן (דברים טו) וזה דבר השמיטה מה דבר שנאמר להלן בשומרי שביעית הכתוב מדבר אף דבר האמור כאן בשומרי שביעית הכתוב מדבר עושי דברו:

 

 

27.

 רמב"ם פירוש המשניות – מסכת שבת פרק טז משנה ב –(ב) מצילין מזון ג' סעודות הראוי לאדם לאדם כו' – אדם חייב בשלש סעודות בשבת, האחת, לילי שבת, והשני, יום שבת שחרית, והשלישית, במנחה, ועוד יתבאר כי זאת ההצלה אינה אלא לחצר המעורבת מה שחייבנו שלא נתיר לו להציל כל מה שיוכל, דילמא אתי לכבויי, לפי שהוא בהול על אבוד ממונו, וכשנאמר לו אין מצילין אלא שלש סעודות יסכים על אבוד ממונו ולא יחוש לכבות האש. 

 28.

  מדרש רבה במדבר פרשה כ פסקה כ -ומלאכי השרת רואין אותן ושואלין אותן מה הורה לכם הקב"ה לפי שאינן יכולין ליכנס במחיצתן שנא' כעת יאמר ליעקב וגו' הן עם כלביא יקום אין אומה בעולם כיוצא בהם הרי הן ישנים מן התורה ומן המצות ועומדין משנתן כאריות וחוטפין קריאת שמע וממליכין להקב"ה ונעשין כאריות :

29.

 מסכת ברכות דף י:-ואמר רבי יוסי ברבי חנינא משום רבי אליעזר בן יעקב מאי דכתיב לא תאכלו על הדם לא תאכלו קודם שתתפללו על דמכם   אמר רבי יצחק אמר רבי יוחנן אמר רבי יוסי ברבי חנינא משום רבי אליעזר בן יעקב כל האוכל ושותה ואחר כך מתפלל עליו הכתוב אומר ואותי השלכת אחרי גויך אל תקרי גויך אלא גאיך אמר הקדוש ברוך הוא לאחר שנתגאה זה קבל עליו מלכות שמים:

30.

ספר במדבר פרק ו -(ב) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אִישׁ אוֹ אִשָּׁה כִּי יַפְלִא לִנְדֹּר נֶדֶר נָזִיר לְהַזִּיר לַידֹוָד:

 

רש"י -(ב) כי יפלא - יפריש. למה נסמכה פרשת נזיר לפ' סוטה לומר לך שכל הרואה סוטה בקלקולה יזיר עצמו מן היין שהוא מביא לידי ניאוף (סוטה ב):

 31.

אבן עזרא -(ב) יפלא - יפריש או יעשה דבר פלא כי רוב העולם הולכים אחר תאותם:

32.

רבינו בחיי - או יהיה נזיר מלשון נזר הקדש, כי נזר אלהיו על ראשו, והוא ענין עטרה וכתר מלכות, ונקרא בשם הזה על שם שהוא מלך מולך על התאוות הפך משאר בני העולם שהם עבדי התאוות:

33.

 ספר במדבר פרק ה -(יב) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אִישׁ אִישׁ כִּי תִשְׂטֶה אִשְׁתּוֹ וּמָעֲלָה בוֹ מָעַל:

  רש"י - כי תשטה אשתו - שנו רבותינו אין המנאפין נואפין עד שתכנס בהן רוח שטות דכתיב כי תשטה וכתיב בו (משלי ז) נואף אשה חסר לב (

 

Tue, October 16 2018 7 Cheshvan 5779